
162 rocznica Bitwy pod Kluskami
W rejonie Wielunia, pod Kluskami była ważna bitwa, która była jednym ze starć Powstania Styczniowego.
Bitwa pod Kluskami (22 kwietnia 1863)
- Data i Lokalizacja: Bitwa miała miejsce 22 kwietnia 1863 roku w pobliżu wsi Kluski, niedaleko Wielunia (wówczas w zaborze rosyjskim, guberni kaliskiej).
- Strony Konfliktu:
- Polscy Powstańcy: Główną siłą po stronie polskiej był oddział (partia powstańcza) dowodzony przez pułkownika Franciszka Parczewskiego. Oddział ten liczył prawdopodobnie kilkuset powstańców (źródła podają różne liczby, często w granicach 400-500 ludzi), w skład których wchodzili strzelcy, kosynierzy oraz niewielki oddział kawalerii.
- Wojska Rosyjskie: Przeciwko powstańcom stanęła kolumna wojsk rosyjskich, prawdopodobnie pod dowództwem majora Awierjanowa (lub podobnego oficera, dowództwo bywa różnie podawane w źródłach). Siły rosyjskie składały się z regularnych jednostek piechoty, wspieranych przez kawalerię (np. dragonów lub kozaków) i być może artylerię. Rosjanie dysponowali przewagą liczebną i lepszym uzbrojeniem.
- Przebieg Bitwy:
- Oddział Parczewskiego zajął pozycje obronne w pobliżu wsi, prawdopodobnie wykorzystując dogodne ukształtowanie terenu (np. skraj lasu).
- Nadchodzące wojska rosyjskie zaatakowały pozycje powstańcze.
- Wywiązała się kilkugodzinna, zacięta walka. Powstańcy, mimo słabszego uzbrojenia, stawili silny opór.
- Jednak przewaga liczebna i ogniowa Rosjan okazała się decydująca. Po wyczerpaniu amunicji i poniesieniu strat, polski oddział został zmuszony do odwrotu.
- Wynik i Straty:
- Bitwa zakończyła się porażką powstańców. Ich oddział został rozbity i zmuszony do rozproszenia się lub wycofania.
- Polacy ponieśli dotkliwe straty – źródła mówią o kilkudziesięciu zabitych, wielu rannych i wziętych do niewoli. Straty rosyjskie były zazwyczaj mniejsze, choć również odnotowane.
- Znaczenie:
- Bitwa pod Kluskami była jedną z większych i bardziej znaczących potyczek Powstania Styczniowego na Ziemi Wieluńskiej.
- Pokazała determinację i odwagę powstańców, ale jednocześnie uwidoczniła trudności w prowadzeniu walki partyzanckiej przeciwko regularnej, dobrze uzbrojonej armii carskiej.
- Mimo porażki, samo starcie było dowodem aktywności powstańczej w tym regionie i wpisuje się w szerszy kontekst zrywu narodowego lat 1863-1864.
Bitwa pod Kluskami jest ważnym elementem lokalnej historii Wielunia i okolic, przypominającym o udziale mieszkańców tych ziem w walce o niepodległość Polski podczas Powstania Styczniowego.